تبلیغات
فیلمنامه
فیلمنامه
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
آیا فیلمنامه نویسی کار سختی است ؟


                                                                                             

نقدی بر فیلمنامه محله چینی ها


داستان یک کار آگاه خصوصی است که در ماجرای فراتر از فعالیت های روز مره اش که عمدتا فاش خیانت همسران به یکدیگر است گیر می افتد . او در گیر کشف پروژه آ ب دزدی شده بازنی که همسرش را به خاطره مبارزه با آب دزد ها از دست داده مواجه می شود. زن در توطئه از پیش طراحی شده ی پدر خود،  قاتل همسر معرفی مسی شود و در نهایت برای سر پوش گذاشتن بر همه چیز کشته می شود .

داستان بسیار ماهرانه به پیش می رود از همان اول می دانیم که باید رازی برملا شود ولی در نهایت از برملا شدن راز اندکی دل چرکین می شویم .

من راجع به فیلم حرف نمی زنم. در مورد فیلمنامه چند ویژگی قابل تعمق وجود دارد .

1-   صحنه ائی در آن نیست که موقع خواندن زیادی به نظر برسد . در فیلم های بسیاری ما شاهد گفتگو ها ، اکشن ها و یا تصاویری هستیم که به نظر مخل می آید ولی در پایان فیلم و با گره گشای پایانی ، آن صحنه را به خاطر آورده و به ناچار حضورش را تایید می کنیم . به نظر من این یک ضعف است  که در محله چینی ها وجود ندارد .

2-   تکان دهنده ترین صحنه فیلم لحضه اعتراف اوولین است که  البته با تکرار حرف خود و سیلی خوردن نشان می دهد که تا چه اندازه خود را مستحق تنبیه می داند .و به نظرم به خوبی نوشته شده است .

3-   ترسی که از محله چینی ها نشان داده می شو د و اینکه سکانس پایانی فیلم آنجا به وقوع می پیوندد. فقط یک استعاره است دنیای که گیس در آن زندگی می کند و بقیه آدم های داستان خیلی با محله چینی ها و احتمالا  ساکنانش تفاوت ندارند.

4-     شخصیت اصلی داستان یک بعدی نیست شبیه آدم مثبت های که به ناچار بد می شوند نیست او از همان ابتدا حرفه کثیفی دارد که به آن تن داده است اما در ادامه نشان می دهد که آدم بهتری نسبت به بقیه است .

 


[ چهارشنبه 13 مرداد 1389 ] [ 10:49 ب.ظ ] [ الهام حسینی ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب